سرطان خون

کدام نوع سرطان خون کشنده است؟
نشانه های سرطان خون چیست؟
اولین علائم سرطان خون چگونه است؟

لوسمی یک سرطان خون یا مغز استخوان است. مغز استخوان سلول های خونی تولید می کند. لوسمی زمانی می تواند رخ دهد که یک مشکل با تولید سلول های خونی وجود داشته باشد. این عارضه معمولا بر روی لکوسیت ها یا سلول های سفید خون اثرمستقیم می گذارد. این عارضه بیشتر در افراد بالای ۵۵ سال تاثیر می گذارد، اما می توان گفت که این نوع از سرطان شایع ترین آن ها در بین افراد زیر ۱۵ سال می باشد.
باید بگوییم که لوسمی حاد به سرعت رشد می کند و افزایش پیدا می کند، اما در طول زمان، لوسمی مزمن بدتر می شود.

سرطان-خون-1

برخی نکات در مورد لوسمی
در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد لوسمی وجود دارد.
انتظار می رود حدود ۶۲،۱۳۰ مورد جدید بیماری لوسمی در یک کشور و به خصوص در سال ۲۰۱۷ تشخیص داده شود.
لوسمی یکی از شایع ترین سرطان های دوران کودکی است، اما اغلب در افراد مسن رخ می دهد.
این بیماری می تواند کشنده باشد، اما راه های درمان و کنترل بیماری و علائم آن نیز وجود دارد، و هر ساله روش های درمان نوین و متد جریر برای درمان این بیماری ایجاد می شود.

علل سرطان خون

سلول های لوسمی زمانی اتفاق می افتد که DNA از سلول های خونی ناقل، عمدتا سلول های سفید، به نحوی آسیب دیده باشد. این عارضه باعث می شود که سلول های خونی رشد و تقسیم شوند، به طوری که بیش از حد افزایش پیدا نمایند. سلول های خونی سالم پس از مدتی می میرند و توسط سلول های جدید جایگزین می شوند که در مغز استخوان تولید می شوند. سلول های غیرطبیعی خون وقتی که باید باشند، نمی میرند. آنها تجمع می یابند و فضای بیشتری را اشغال می کنند. همانطور که بیشتر سلول های سرطانی تولید می شوند، سلول های سفید خون سالم را از رشد و عملکرد به طور طبیعی جلوگیری می کنند، این اقدام با فشردن فضا در خون رخ می دهد. اساسا، سلول های بیمار از سلول های سالم در خون خارج می شوند.

انواع سرطان خون

لوسمی یا سرطان خون را می توان به انواع زیر تقسیم کرد، که عبارتند از:
لوسمی حاد و یا مزمن: این عارضه بیشترزمانی رخ می دهد که سلول های بی فایده به سرعت رشد می کنند و در مغز و خون جمع می شوند. آن ها خیلی زود از مغز استخوان فشرده می شوند و عملکردی ندارند. اما در لوسمی مزمن سلول های بیماربه آرامی پیشرفت می کند، و این اجازه را می دهد تا سلول های بالغ و مفید تر ساخته شوند. به عبارت دیگر، لوسمی حاد، سلول های خوب را سریعتر از لوسمی مزمن می برد.
لوسمی لنفوسیتی و لوسمی میلوئیدی: لوسمی لنفوسیتی و میلوئیدی نیز با توجه به نوع سلول های خونی مورد تأیید قرار می گیرند. اگر تغییرات سرطانی بر مغز استخوان که باعث ایجاد لنفوسیت می شود، رخ دهد، لوسمی لنفوسیتی ایجاد می شود. لوسمی لنفوسیت یک نوع از سلول های سفید خون است که در سیستم ایمنی بدن نقش دارد.اما لوسمی میلوئیدی زمانی اتفاق می افتد که تغییرات بر نوع سلول های مغز که باعث تولید گلبول های قرمز، انواع دیگر سلول های سفید و پلاکت ها می شود، رخ می دهد.

سرطان-خون-2

عوامل خطرزا برای سرطان خون

بعضی از عوامل خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش می دهند، از جمله:
• تابش اشعه ای یونیزان یا رادیواکتیو
• داشتن برخی از ویروس ها، مانند: ویروس تی- لنفوتروپیک T-lymphotropic پاپیلوم انسانیHIV
• قرار گرفتن در برابر موادی مانند: بنزن و برخی از پتروشیمی ها
• عوامل شیمی درمانی آلکالویی کننده مورد استفاده در سرطان های قبلی
• رنگ موهای شیمیایی
• استعمال انواع دخانیات
• استعداد ژنتیکی، باید بگوییم که برخی از افراد به نظر گسستگی در یک یا چند ژن خطر ابتلا به لوسمی بیشتری دارند.
• سندرم داون، افرادی که مبتلا به سندرم داون هستند، احتمالا به علت تغییرات کروموزومی خاص، دارای خطرابتلا به سرطان خون در آن ها بیشتر دیده خواهد شد.
• تحقیقات اخیر نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض انرژی الکترومغناطیسی ممکن است به لوسمی مرتبط باشد، اما شواهد کافی برای تایید این پروژه هنوز ثبت نشده است.

درمان سرطان خون

انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد و این سرطان ها بیمار را به طور متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد. امروزه گزینه های درمان به نوع لوسمی ، سن و وضعیت کلی سلامت فرد بستگی دارد.
پیشرفت های پزشکی به این معنی است که درمان های اخیر می تواند برای رهایی کامل بیمار، که در آن سرطان به طور کامل به مدت حداقل ۵ سال پس از درمان، هدف قرار داده است را کاملا برطرف نماید البته درمان بستگی زیادی به میزان توان و تحمل بیمار دارد.
به منظور درک این سخن گفته می شود که در سال ۱۹۷۵، شانس زنده ماندن بیمارتا ۵ سال یا بیشتر بعد از دریافت تشخیص سرطان خون ۳۳٫۱ درصد بود، تا این که درسال ۲۰۰۹، این رقم به ۶۲٫۹ درصد افزایش پیدا نمود.
اما بهترین و موثرترین درمان، شیمی درمانی است. از شیمی درمانی زمانی استفاده می کنند که ابتدا بررسی نمایند که بیمار به چه نوع سرطانی مبتلا می باشد.
اگر درمان زود هنگام شروع شود، و در مراحل مقدماتی باشد، احتمال رهایی و درمان بیمار به نسبت بسیار زیاد خواهد بود.
درمان های دیگر سرطان خون عبارتند از:
درمان هدفمند
شیمی درمانی
اینترفرون درمان
پرتو درمانی
عمل جراحی
پیوند سلول های بنیادی
شیمی درمانی می تواند کل بدن بیمار را تحت تاثیر قرار دهد، اما درمان هدفمند در بخش خاصی از سلول های سرطانی صورت می گیرد.
برخی از انواع لوسمی مزمن در مراحل اولیه نیازی به درمان ندارند، اما نظارت ضروری است و باید تحت مراقبت قرار گیرد. باید از تمام دستورالعمل های انکولوژیست پیروی شود تا درمان به بهترین وجه ادامه پیدا نماید.
گاهی درمان برای نوعی از لوسمی که به لوسمی میلوئیدی مزمن (CML) نیز شناخته شده است، پیوند مغز استخوان ممکن است موثر باشد. بیماران جوان بیشتر احتمال دارد پیوند را با موفقیت در بدنشان پاسخ دهند.

علائم آغازین سرطان خون

• علائم و نشانه های لوسمی متفاوت است، که عبارتند از:
• خستگی و کسالت دائمی
• کاهش شدید و ناگهانی وزن
• داشتن تب و یا لرز
• گرفتن عفونت های مکرر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *